Linux C++ Engineer for Camera Development

We are looking for a freelance Linux C++ Engineer for camera develompment.

What will be your key responsibilities:

Candidate should be experienced Linux C++ developer ready to assist team in developing advanced industrial 360º camera systems. Our company is focused on building 3D scanning and 360º imaging solutions for street mapping, autonomous vehicle training, VFX, and other industrial and commercial applications.

What experience should you have:

- Advanced experience with user-space C++ development on Linux

- At least basic experience with embedded Linux

- Some knowledge of video/image processing is a plus

Technologies used in the project:

- C++ as the main programming language, Python for some support scripts

- Protocol Buffers, Nanomsg, WebSockets

- Git SCM, Scons

What do you get in return:

- Full remote possible

- Work life balance

- Flexible working hours

- Pet Friendly office

- Sick Days

Poslat nabídku na e-mail

Další pozice v oboru Informační technologie, region Prague

Test Analyst

  • MatiDal Technology
  • Praha hl.m.

Náplň práce: - příprava testovacích cílů, scénářů a návrh testovacích dat: zodpovědnost za vytváření testovacích požadavků podle obchodního zadání a podle risk analýzy produktů a projektů.…

React developer

  • Freelance
  • Dohodou

Jsme společnost profiq a hledáme zkušeného React developera, který se přidá k našemu týmu a bude pracovat na vývoji interního vývojářského portálu Cortex pro mezinárodního klienta, který využívá…

Application Support Specialist

  • Mediso
  • Dohodou

Hledáte příležitost, jak se ponořit do dynamického světa IT a stát se klíčovým hráčem v oblasti aplikační podpory s možností pracovat na zajímavých projektech a přinášet inovativní řešení? Připojte…